Sekcja Geomorfologii i Geoarcheologii

Przedmiotem badań naszej sekcji jest powierzchnia Ziemi, staramy się zrozumieć procesy tworzące i przekształcające rzeźbę oraz sklasyfikować formy terenu. Do charakterystyki obszarów w kontekście geomorfologicznym wykorzystujemy podejście holistyczne, sięgając po wiedzę i metody z pozostałych nauk geograficznych jak: geologia, geodezja, geofizyka, hydrologia, klimatologia, glacjologia, biogeografia itp. Działalność badawcza naszej sekcji nie ogranicza się tylko do opisu środowiska abiotycznego. Oprócz zastosowania geomorfologicznych metod badawczych jesteśmy w stanie opisać środowisko oraz jego relacje z człowiekiem na podstawie danych wykopaliskowych i innych analiz archeologicznych. Dlatego nasza sekcja jest miejscem zarówno dla osób zainteresowanymi naukami ścisłymi, jaki i osób preferujących humanistyczne podejście do pogłębiania wiedzy o świecie.

Nasze projekty
  • Średniowieczne osadnictwo w Gaci i jego zapis litologiczny w osadach rynny glacjalnej Dzwonówki (Puszcza Zielonka)
  • Charakterystyka sedymentologiczna osadów wodnolodowcowych w żwirowni w Sławicy na sandrze Zielonki (Puszcza Zielonka, Pojezierze Gnieźnieńskie)
  • Rozwój form erozyjno-denudacyjnych na krawędziach rynny Jeziora Budziszewskiego – uwarunkowania i skutki
  • Analiza zmian zasięgu północnej części Gopła i ich wpływu na osadnictwo w rynnie goplańskiej na podstawie badań osadów jeziornych oraz danych archeologicznych i historycznych
  • Historyczna analiza kartograficzna i bilans zmian rzeźby terenu na obszarze inwestycji „Nowa Naramowicka – oprawa warunków komunikacyjnych w ciągu drogi krajowej nr 92 w Poznaniu”
  • Formy procesów erozyjno-denudacyjnych zapisane w torfowisku Kazanie

Kierownik sekcji

Magdalena Skowron

magsko3@st.amu.edu.pl